تماس با ما ۰۱۱-۳۳۳۲۶۰۷۰ ۰۱۱-۳۳۳۲۲۵۹۱

آدرس: ساری، خيابان فرهنگ، مجتمع پزشكی شهريار ٣، طبقه ٥، واحد۵۰۲

الویت درمان ارتودنسی و عمل بینی

الویت درمان ارتودنسی و عمل بینی

گاهی اوقات ممکن است که برخی از افراد نیاز به عمل جراحی بینی و نیاز به درمان ارتودنسی داشته باشند. در این صورت سوالی که برای آن ها مطرح می شود این است که کدام عمل و درمان را زودتر آغاز کنند و الویت بین این دو را بدانند. در این مقاله ابتدا ما به ماهیت درمان ارتودنسی می پردازیم و سپس مواردی که برای عمل جراحی بینی به آن احتیاج دارند را بازگو می کنیم و در آخر به الویت درمان ارتودنسی و عمل بینی می رسیم. به این ترتیب علاوه بر آن که با هرکدام از این درمان ها و عمل های زیبایی آشنا می شوید و تغییرات اساسی آن را متوجه می شوید، می توانید بین این دو عمل الویت بندی کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را حاصل کنید.

گاهی اوقات ممکن است که برخی از افراد نیاز به عمل جراحی بینی و نیاز به درمان ارتودنسی داشته باشند. در این صورت سوالی که برای آن ها مطرح می شود این است که کدام عمل و درمان را زودتر آغاز کنند و الویت بین این دو را بدانند. در این مقاله ابتدا ما به ماهیت درمان ارتودنسی می پردازیم و سپس مواردی که برای عمل جراحی بینی به آن احتیاج دارند را بازگو می کنیم و در آخر به الویت درمان ارتودنسی و عمل بینی می رسیم. به این ترتیب علاوه بر آن که با هرکدام از این درمان ها و عمل های زیبایی آشنا می شوید و تغییرات اساسی آن را متوجه می شوید، می توانید بین این دو عمل الویت بندی کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را حاصل کنید.

 

درمان ارتودنسی چه تغییراتی را در صورت افراد به وجود می آورد؟

قبل از آن که به الویت درمان ارتودنسی و عمل بینی بپردازیم باید بگوییم که درمان ارتودنسی از آن دسته اعمال زیبایی هستند که تفاوت و تغییرات اساسی را در فرد ایجاد می کند. به این صورت که در این درمان به دلیل حرکت و جا به جایی مداوم دندان های شما، تغییراتی در صورت ایجاد می کند.

به عبارت دیگر شما با انجام دادن درمان ارتودنسی تغییراتی در صورت خود ایجاد کرده اید که این تغییرات ممکن است روی موقعیت لب ها، تعادل میان بینی و لب، زاویه ی بینی و لب اثرات فراوانی داشته باشد. از تمام این موارد گفته شده ارتباط بین لب و فرم نهایی بینی یکی از موارد با اهمیتی است که جراح زیبایی برای شما این مورد را بررسی می کند و طبق این مورد برای شما برنامه ی جراحی طراحی می کند.

در نتیجه با توجه به پر اهمیت بودن این مورد، بهترین توصیه این است که بعد از اتمام کامل درمان ارتودنسی و پس از آن که تمامی تغییرات در صورت شما رخ داد، نسبت به جراحی بینی اقدام نمایید.

 

رابطه ارتودنسی با عمل جراحی بینی چیست؟

بنا بر آن چه گفته شد، ایجاد تغییر در فرم لب و رابطه ی آن با بینی، تحت تأثیر درمان ارتودنسی اثرات بسیار زیادی بر روی تصمیم و نظر جراح زیبایی بینی شما خواهد داشت.

به این صورت که متخصص ارتودنسی و جراح زیبایی بینی شما، روش ‌های درمانی را باهم هماهنگ کنند تا نتیجه ‌ی جراحی بینی با میزان برجستگی لب بعد از ارتودنسی هماهنگ باشد. در نتیجه اگر تمایل داشتید از بروز این مشکلات در خصوص انجام همزمان ارتودنسی و عمل بینی پیشگیری نمایید، ابتدا دوره درمان ارتودنسی خود را به پایان رسانده آنگاه جهت انجام عمل زیبایی بینی خود اقدام نمایید.

 

الویت درمان ارتودنسی و عمل بینی به چه صورتی انجام می شود؟

انجام جراحی زیبایی بینی و بلافاصله بعد از آن ارتودنسی دندان ها:

در موارد دیگری که ممکن است رخ دهد، این است که اگر عمل جراحی بینی را انجام داده باشید و بلافاصله بعد از آن بخواهید دندان های خود را از طریق ارتودنسی درمان کنید فشار زیادی به صورت وارد می شود و امکان دارد براکت های دندان در جای مناسب خود قرار نگیرند. به این ترتیب نمی توانند تغییرات پیش بینی شده ای که متخصص ارتودنسی متصور شده است را ایجاد کند.

در این خصوص باید گفت که در این حالت ممکن است در زمان تنظیم نمودن براکت ها و کار روی دندان هایتان در وقت ارتودنسی فشارهایی روی بینی و صورت شما وارد گردد که این امر باعث می شود بخیه های عمل بینی شما صدمه ببینند.

حتی در برخی از موارد و در برخی از بیماران، این حرکت مداوم دندان ‌ها برای منظم شدن با روش ارتودنسی ممکن است برجستگی لب را نیز تغییر دهد. در این حالت اگر این تغییر یا به عبارتی این برجسته شدن لب جزئی باشد، تأثیری روی طراحی و زمان ‌بندی جراحی زیبایی بینی شما نخواهد داشت.

اما اگر در حالتی که این تغییر زیاد باشد، مانند عقب بردن و کاهش برجستگی و جلو آمدگی دندان ‌های بالایی بعد از درمان ارتودنسی، همگی این تغییرات می ‌توانند رابطه ‌ی بین فرم لب بالایی و برجسته بودن بینی شما را تغییر دهند. در چنین مواردی بهتر است یک کار تیمی صورت بگیرد.

ارتودنسی دندان ها و بلافاصله بعد از آن انجام جراحی زیبایی بینی:

در این حالت به خاطر آن که قبل از عمل جراحی بینی کاملا مشخص نمی شود که بینی فرد به چه شکل در می آید عوامل زیادی را در این پیش بینی در نظر می گیرند. یکی از این عوامل تعادل میان بینی و لب و البته زاویه ی بینی و لب است که در این برنامه ریزی جراحی زیبایی بینی اثر بسیار زیادی دارد.

به این ترتیب عوامل زیادی در شکل بینی بعد از جراحی و موفقیت امیز بودن این عمل جراحی تاثیر دارند. البته باید اضافه کرد که در افراد مختلف متفاوت است و بستگی به فرم فک و بینی دارد. در برخی مراجعه کنندگان بهتر است قبل از عمل بینی ارتودنسی انجام شود تا فرم دندان ها مشخص شود و بدون نیاز به براکت ها عمل جراحی را طبق پیش بینی و آن چه در نظر دارند، انجام دهند.

 

ممکن است این الویت درمان ارتودنسی و عمل بینی برای برخی از افراد اتفاق متفاوت باشد؟

بله این اتفاق برای حالتی است که افراد دارای انحراف و یا مشکل بینی باشند. به این ترتیب عمل جراحی بر طرف کننده ی این مشکل، بر روی فک تاثیر می گذارد و باعث می شود فک بالا جلوتر از حد عادی و فک پایین عقب تر برود و دندان ها به صورت نامرتب شکل بگیرند. پس در این افراد بهتر است ابتدا مشکل بینی رفع شود و بعد ارتودنسی انجام دهند.

گاهی نیز ممکن است بیمارانی باشند که فک پایین عقب تری دارند بهتر است قبل از جراحی بینی عقب رفتگی فک خود را درمان نمایند. بعد از پایان کامل دوره ی درمان ارتودنسی می توانند به جراحی زیبایی بینی اقدام نمایند. در این صورت ممکن است با توجه به تغییرات اساسی که درصورت فرد رخ می دهد فرد نسبت به بینی خود احساس رضایت خاصی پیدا کند و شاید از جراحی بینی نیز صرف نظر کند. اما در حالت دیگر هنوز فرد احساس می کند که بینی بزرگی دارد، که در این صورت می تواند بعد از پایان کامل درمان ارتودنسی، نسبت به جراحی زیبایی بینی اقدام نماید. این اتفاق برای افرادی که دچار مشکل عقب رفتگی فک بالا هستند نیز صدق می کند.

 

بهترین زمان برای هر کدام از این عمل ها و درمان ها چه سنینی است؟

درمان ارتودنسی معمولاً تا وقتی‌ که کودک به سن دوازده یا سیزده سالگی نرسیده است، آغاز نمی‌ شود. به عبارت دیگر تا زمانی‌ که دندان ‌های دائمی کاملاً ایجاد نشده باشند درمان ارتودنسی انجام نمی شود. در برخی از موارد اگر مشکلات دندانی فرد از قبل قابل‌ تشخیص باشند، درمان ممکن است دو سال بعد از این سنین انجام شود.

کودکانی که دچار شکاف لب و کام هستند ممکن است قبل از اینکه دندان‌های دائمشان کاملاً روییده شوند و به رشد کامل برسند، به درمان ارتودنسی نیاز پیدا کنند. البته باید این مورد را نیز اضافه کرد که در حین درمان ارتودنسی، بهداشت صحیح دهان و دندان، امری بسیار مهم و ضروری است. در نتیجه بایستی فرد نسبت به رعایت آن اقدام نماید. زیرا وقتی این افراد درمان ارتودنسی را آغاز می کنند به علت آن که سیم‌ کشی ‌ها بر روی دندان ‌ها کار گذاشته می ‌شوند، لقمه ‌های غذای بیشتری بین دندان ‌ها و براکت های ارتودنسی گیر می‌کند.


مقالات مرتبط