تماس با ما ۰۱۱-۳۳۳۲۶۰۷۰ ۰۱۱-۳۳۳۲۲۵۹۱

آدرس: ساری، خيابان فرهنگ، مجتمع پزشكی شهريار ٣، طبقه ٥، واحد۵۰۲

موارد اورژانس ارتودنسی

موارد اورژانس ارتودنسی

افرادی که با درمان ارتودنسی سروکار داشته اند، می دانند که مراقبت از بریس های ارتودنسی و تحمل آنها تا چه حد دشوار است. در طول دوران درمان ارتودنسی غالبا مشکلاتی پیش می آید که بعضی از آنها اورژانسی محسوب می شوند و فرد برای حل این مشکلات باید به متخصص ارتودنسی و یا اورژانس مراجعه کند. در ادامه این مقاله، به این موارد اورژانسی ارتودنسی اشاره شده است. گیرکردن غذا در بین دندان ها گیر کردن غذا بین دندان ها یک مشکل اورژانسی بخصوص محسوب نمی شود زیرا در اغلب موارد خود فرد می تواند غذای گیر کرده بین دندان ها و یا براکت های ارتودنسی امکان پذیر نیست. به همین دلیل این مورد می تواند برای بیمار نگران کننده باشد.

موارد اورژانس ارتودنسی

افرادی که با درمان ارتودنسی سروکار داشته اند، می دانند که مراقبت از بریس های ارتودنسی و تحمل آنها تا چه حد دشوار است. در طول دوران درمان ارتودنسی غالبا مشکلاتی پیش می آید که بعضی از آنها اورژانسی محسوب می شوند و فرد برای حل این مشکلات باید به متخصص ارتودنسی و یا اورژانس مراجعه کند. در ادامه این مقاله، به این موارد اورژانسی ارتودنسی اشاره شده است.

  1. گیرکردن غذا در بین دندان ها

گیر کردن غذا بین دندان ها یک مشکل اورژانسی بخصوص محسوب نمی شود زیرا در اغلب موارد خود فرد می تواند غذای گیر کرده را بیرون بیاورد اما در برخی موارد نیز امکان بیرون کشیدن غذای گیر کرده بین دندان ها و یا براکت های ارتودنسی امکان پذیر نیست. به همین دلیل این مورد می تواند برای بیمار نگران کننده باشد.

  1. گم شدن اورینگ یا لیگاچور فلزی

اورینگ و لیگاچور فلزی که از ابزارهای مهم ارتودنسی به شمار می روند به جهت حفظ وایر درون براکت های ارتودنسی به کار می روند. اگر این موارد از جای خود بیرون آماده باشند و یا گم شده باشند، باید به اورژانس و یا متخصص ارتودنسی مراجعه کرد. گرچه در اغلب موارد به این دلیل که بقیه اورینگ ها و لیگاچورها سرجای خودشان هستند، هیچ نگرانی وجود ندارد اما اگر تعدادی از این ابزار گم شوند مراجعه به اورژانس حتمی است.

  1. جابجا شدن سیم ارتودنسی و یا لیگاچور فلزی که غالبا برای بیمار آزاردهنده هستند.

زمانی که دندان ها حرکت می کنند سیمی که درون براکت های ارتودنسی قرار می گیرد، در برخی موارد از انتهای دهان بیرون می زند و باعث آزار فرد می شود. در بعضی مواقع، سیمی که خارج شده باشد را می توان به سادگی به موقعیت صحیحش برگرداند و یا می توان سیم خارج شده را به نحوی خم کرد که از لثه ها و گونه های فرد فاصله بگیرد. اگر این عمل را انجام دادید و باز هم لب ها و دهانتان مورد آزار بودند می توانید روی سیم مقداری موم ارتودنسی قرار داده و یا از یک پنبه مرطوب کمک بگیرید تا در نهایت میزان تحریک لثه ها و گونه ها توسط سیم کاهش پیدا کند. همچنین می توانید که از ناخنگیر برای بریدن انتهای سیم استفاده کنید.

در این مورد، از بکار بردن ابزارهایی که باعث می شوند دستگاه های ارتودنسی شکسته شده و یا به دندان ها و لثه فرد آسیب می رسانند، بپرهیزید. در هر صورت، برای رفع کامل این مشکل باید از پزشک متخصص خود کمک گرفته و یا به اورژانس مراجعه کنید.

  1. شکسته شدن براکت یا بند ارتودنسی

در طول درمان ارتودنسی، متخصص توصیه می کند که فرد از مصرف غذاهای سخت بپرهیزد. در این صورت اگر فرد مقداری از این غذاها را بخورد در نهایت براکت یا بند ارتودنسی کنده شده و یا می شکند. تخمین کل طول درمان که بین 18 ماه تا سه سال است بدون در نظر گرفتن شکستگی دستگاه های ارتودنسی می باشد و جدا شدن و شکستن براکت ها و بندهای ارتودنسی باعث می شوند که دوره درمان طولانی شود.

اگر بند یا براکت ارتودنسی به وایر ارتودنسی وصل باشد، بهتر است که هدگیر یا الاستیک را به آن وصل نکنید و همانگونه که هست آنها را باقی بگذارید. اما اگر شکستگی و یا جابجا شدن هدگیر و براکت آزاردهنده باشد، می توانید با استفاده از موم ارتودنسی روی آن را پوشانده تا آزار آن کمتر شده و یا از بین برود. همچنین، در صورتی که براکت و یا بند ارتودنسی کاملا جدا شده باشد بهتر است که آن را نزد متخصص ارتودنسی خود ببرید و از خود او کمک بخواهید. از طرفی، به دلیل اینکه این مورد یک مورد اورژانس است می توانید به اورژانس مراجعه کرده تا وقت سریع تری از متخصص را برای شما تنظیم کند.

  1. خارج شدن سپریتور ارتودنسی

در اغلب موارد، بیمارانی که تحت درمان ارتودنسی قرار می گیرند، در ابتدای درمان سپریتور خود را گم می کنند. در این مورد هیچ نگرانی خاصی وجود ندارد و بهتر است برای اطلاع از لزوم اینکه سپریتور جایگزین شود یا نه، به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید.

  1. لق شدن و یا احساس درد در دندان ها

پس از نصب دستگاه های ارتودنسی و یا پس از تنظیمات دوره ای پیش بینی شده  ممکن است فرد روی دندان های خود احساس ناراحتی و یا درد داشته باشد. در این صورت، اکثر متخصصان ارتودنسی توصیه می کنند که فرد در طی روزهای نخست درمان تا زمانی که به دستگاه ها عادت می کند، غذاهای نرم مصرف کند. همچنین، تمامی افرادی که تحت درمان ارتودنسی هستند، می توانند برای دردهای اندک دندان های خود از داروهای مسکن استفاده کنند. این افراد همچنین می توانند آب نمک گرم را قرقره کنند و مصرف روزانه دو بار از آب نمک می تواند برای فرد موثر واقع شده و به رفع درد دندان های او تا حد زیادی کمک کند. به این منظور، فرد باید یک قاشق چای خوری نمک را درون یک فنجان آب بریزد و پس از اینکه نمک به خوبی در آب حل شد، محلول آب نمک را به مدت حدودی 30 تا 50 ثانیه قرقره کند.

همچنین قرار دادن یک حوله گرم و مرطوب روی سطح بیرونی فک می تواند در کاهش احساس درد موثر واقع شود.

در روزهای اولیه دوره درمان ارتودنسی، ممکن است لب ها، گونه، زبان و دندان های فرد حساس شود. در این صورت، قرار دادن موم ارتودنسی روی این نواحی حساس و یا روی لبه های تیز دستگاه های ارتودنسی تا حد زیادی موثر است.

در صورتی که موارد بالا را برای رفع درد و همچنین رفع احساس آزار دهنده، امتحان کردید و باز هم علائم وجود داشتند و یا حتی بدتر شدند، باید به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کرده تا مشکل را برایتان رفع کند.

ذکر این نکته نیز ضروری است که، دندان ها در طول درمان ارتودنسی مقداری لق می شوند و این یک مورد طبیعی است. در واقع این امر نشان دهنده حرکت کردن دندان هاست. به این منظور که برای رفع نامرتبی و رفع جای خالی میان دندان ها، آن ها حرکت می کنند و به اصطلاح در جای درست خود قرار می گیرند. با این وجود، اگر لقی بیش از اندازه دندان ها مشاهده شد بهتر است با پزشک متخصص ارتودنسی خود مشورت کرده و از او کمک بخواهید.

  1. ایجاد زخم های دهانی

زمانی که افراد تحت درمان ارتودنسی قرار می گیرند، برخی از آنها دچار زخم های دهانی متعاقب ارتودنسی می شوند. به ویژه افراد در طی روزهای نخست دوره درمان ارتودنسی دچار این مشکلات می شوند. در حالی که ممکن است دستگاه های ارتودنسی عامل اصلی بروز این مشکلات نباشند. اما در هر صورت امکان تحریک ایجاد زخم بیشتر در نواحی مختلف لثه و گونه ها، در حضور دستگاه های ارتودنسی وجود دارد. در این صورت، این موارد برای فرد بسیار ناراحت کننده و آزار دهنده می شود. در نتیجه آن، برای رفع و یا کمک به التیام زخم و همچنین عادت کردن به دستگاه ها توصیه می شود که روی قسمت هایی که منجر به بروز زخم می شوند، موم ارتودنسی قرار دهید. شستشوی دهان با آب نمک گرم در این مورد نیز موثر واقع می شود. همچنین فرد می تواند از بی حسی های موضعی مانند پماد لیدوکایین به منظور کاهش حس درد استفاده کند.

در صورتی که احساس ناراحتی و آزار در فرد ادامه پیدا کرد، بهتر است که به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کرده و از او کمک بخواهد.

  1. شکستن و یا گم شدن پلاک متحرک ارتودنسی

اجزای فلزی و یا پلاستیکی دستگاه های ارتودنسی ممکن است که بشکنند و یا دچار اعوجاج شوند. در این صورت این اجزا به صورت صحیح روی دستگاه ارتودنسی قرار نمی گیرند. اگر این اجزا از مکان خود خارج شدند بهتر است که دیگر آنها را درون دهان قرار ندهید و برای مشورت با متخصص ارتودنسی خود اقدام کنید.

همچنین در صورت شکست پلاک،  قسمت های مختلف آن را در وقت تنظیم شده برای متخصص خود ببرید تا در صورت نیاز، بتوان آنها را ترمیم کرد.


مقالات مرتبط