تماس با ما ۰۱۱-۳۳۳۲۶۰۷۰ ۰۱۱-۳۳۳۲۲۵۹۱

آدرس: ساری، خيابان فرهنگ، مجتمع پزشكی شهريار ٣، طبقه ٥، واحد۵۰۲

ارتودنسی کاموفلاژ

ارتودنسی کاموفلاژ

ارتودنسی کلاموفلاژ یک راه حل درمانی که است که برای افرادی تجویز می شود که ناهنجاری های اسکلتی داشته باشند و قصد دارند که ارتودنسی را بدون جراحی انجام دهند. در واقع، ارتودنسی کاموفلاژ که به آن ارتودنسی جبرانی نیز گفته می شود، راه حل ساده و بدون نیاز به جراحی، درمان ناهنجاری های اسکلتی کم تا متوسط را امکان پذیر می کند. معمولا افرادی که به سن جوانی رسیده اند و مایلند روابط دندانی مناسبی داشته باشند این درمان را انتخاب می کنند. اما اگر در زمینه درمان های ارتودنسی اطلاعات داشته باشید، احتمالا می دانید که درمان های مختلف برای ارتودنسی دندان ها و درمان ناهنجاری های دندان در حال حاضر، وجود دارد. اما هر فرد باید بهترین و مناسب ترین

ارتودنسی کلاموفلاژ یک راه حل درمانی که است که برای افرادی تجویز می شود که ناهنجاری های اسکلتی داشته باشند و قصد دارند که ارتودنسی را بدون جراحی انجام دهند. در واقع، ارتودنسی کاموفلاژ که به آن ارتودنسی جبرانی نیز گفته می شود، راه حل ساده و بدون نیاز به جراحی، درمان ناهنجاری های اسکلتی کم تا متوسط را امکان پذیر می کند.

معمولا افرادی که به سن جوانی رسیده اند و مایلند روابط دندانی مناسبی داشته باشند این درمان را انتخاب می کنند. اما اگر در زمینه درمان های ارتودنسی اطلاعات داشته باشید، احتمالا می دانید که درمان های مختلف برای ارتودنسی دندان ها و درمان ناهنجاری های دندان در حال حاضر، وجود دارد. اما هر فرد باید بهترین و مناسب ترین درمان را متناسب با اوضاع دندان و فک خود در نظر بگیرد. در این میان دیده شده است که افراد غالبا به دنبال راه حل های کوتاه مدت، با بهترین کیفیت و با هزینه کم هستند که ارتودنسی به روش کاموفلاژ یکی از همین درمان هاست.

تاثیرات ناهنجاری دندان ها روی افراد

در اغلب موارد، ناهنجاری دندان ها با مشکل همراه است. به عنوان مثال، دندان هایی که روی هم افتاده اند نه تنها باعث می شوند که سلامت دهان و دندان فرد به خطر بیافتد، بلکه باعث می شوند اعتماد به نفس فرد نیز کاهش پیدا کند. علاوه بر آن، در برخی موارد ناهنجاری های دندان مشکلات روانی و اجتماعی در فرد ایجاد می کند. به همین دلیل است که فرد نیاز به درمان های ارتودنسی دارد.

ارتودنسی کاموفلاژ در چه مواقعی تجویز می شود؟

در بیشتر موارد، ژنتیک منجر به بروز ناهنجاری های مختلف در دندان ها می شود و به همین دلیل، علت بیشتر درمان های ارتودنسی مشکلات ژنتیکی دندان هاست. به این صورت که جفت شدن دندان ها به شیوه ای غیرمعمول و ناهنجار صورت می گیرد.

اما به طور معمول علت اکثر درمان های ارتودنسی یکی از موارد زیر است:

  • انحراف فک و یا دندان ها
  • جابجایی فک و یا دندان ها
  • تنگی محل قرارگیری دندان ها
  • خیلی جلو و یا خیلی عقب قرار گرفتن فک و دندان ها

 

  1. درمان عقب ماندگی فک پایین با روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ

برخی افراد به عقب ماندگی فک پایین و جلو زدگی فک بالا دچار می شوند. گرچه روش های مختلفی برای درمان های ارتودنسی برای این افراد وجود دارد اما می توانند با استفاده از درمان ارتودنسی کاموفلاژ این نوع ناهنجاری دندان های خود را در کمترین زمان ممکن رفع کنند.

در این روش درمانی متخصص ارتودنسی فاصله افقی بین دندان های فک بالا و پایین فرد را با استفاده از عقب کشیدن قوس دندانی بالایی و جلوتر کشیدن قوس دندانی پایینی برطرف می کند.

همچنین، یکی از راه حل های درمانی این ناهنجاری ها کشیدن دندان های آسیاس کوچک است که در دو طرف فک بالا قرار دارد.

در این روش درمانی، به منظور اصلاح عقب ماندگی فک پایین، استفاده از الاستیک های بین فک ها می تواند یک راه حل موثر برای درمان سریع تر باشد.

در نتیجه این روش درمانی، فرد در کمترین زمان ممکن درمان شده و از درمان خود رضایت دارد. علاوه بر آن، درمان ارتودنسی کاموفلاژ برای اصلاح عقب ماندگی فک پایین ثابت و طولانی مدت است.

  1. درمان جلو زدگی فک پایین با روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ

روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ برای اصلاح جلوزدگی فک پایین در کوتاه ترین زمان ممکن بسیار موثر است.

در برخی از افراد فک بالا به اندازه کافی رشد نمی کند و یا در برابر فک پایینی بیش از اندازه رشد می کند. همچنین، دندان های ثنایای فک پایین بیرون زدگی پیدا می کند. حتی ممکن است ثنایای فک بالا نیز دچار بی نظمی شود. تمامی این موارد کراس بایت جلویی را تشکیل می دهند. درصورتی که افراد به هر یک از این ناهنجاری ها دچار شوند می توانند از درمان ارتودنسی کاموفلاژ به منظور اصلاح آنها استفاده کنند.

در این روش، متخصص ارتودنسی با عقب بردن قوس دندانی پایین که دچار جلوزدگی شده و همچنین جلو آوردن فک بالا که دچار عقب ماندگی شده است، ناهنجاری جلوزدگی فک پایین را درمان می کند.

در رابطه باید توجه کرد، در صورتی که جلوزندگی فک درمان نشود، لثه های دندان های جلویی تحلیل می روند و منجر به مشکلات جانبی می شوند. در این صورت، فک پایین به مرور زمان به جلو حرکت می کند. در نهایت، این عمل منجر به یک ناهنجاری فکی می شود که به سادگی درمان نخواهد شد. در نتیجه، جلو زدگی فک پایین هر چه سریع تر باید توسط متخصص ارتودنسی درمان شود.

در صورتی که فرد هر چه سریع تر برای این درمان اقدام کند، نیازی به کشیدن دندان هایش نخواهد بود و درمان ارتودنسی کاموفلاژ بدون کشیدن دندان ها انجام می شود. همچنین، فرد می تواند به منظور تسریع روند درمان از الاستیک های بین فکی استفاده کند.

  1. درمان تنگی فک بالا با روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ

تنگی فک بالا نیز از ناهنجاری های دهان و دندان است که اگر خیلی شدید نشده باشد، می توان به وسیله روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ آن را درمان کرد.

در این روش، در صورتی که فرد مایل به جراحی فک نباشد متخصص ارتودنسی بدون جراحی قوس بالایی دندان فرد را تعویض می کند.

با استفاده از ارتودنسی کاموفلاژ روابط غیرمعمول فک بالا و پایین اصلاح می شوند. علاوه بر آن، با استفاده از این روش درمانی، ناهماهنگی هایی که در یک طرف فک وجود دارد درمان شده و در این صورت روابط متوازنی در دو فک فرد ایجاد می شود.

در روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ، متخصص ارتودنسی از وایرها و کش های بین فکی به منظور اصلاح تنگی فک بالا استفاده می کند که در تسریع روند درمان بسیار موثرند.

  1. تغییر ارتفاع صورت با روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ

در صورتی که عارضه کم بودن یا زیاد بودن ارتفاع صورت، خیلی شدید نباشد، با استفاده از روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ می توان آنها را اصلاح کرد.

برخی افراد ارتفاع صورت خیلی زیاد و یا خیلی کم دارند و مایل هستند تا بدون جراحی ارتفاع صورتشان را به حالت نرمال در بیاورند. در این صورت متخصص ارتودنسی با استفاده از روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ می تواند ارتفاع صورت را یک سانت کم و یا اضافه کند.

در این روش، متخصص ارتودنسی موقعیت عمودی دندان های جلو و یا عقب را تغییر می دهد. همچنین، می توان با استفاده از وسایل ارتودنسی در این روش، دندان ها را منظم کرده و ناهنجاری های آن را درمان کرد.

در نتیجه، این روش درمانی، روابط بین دندان ها بهبود پیدا می کنند و علاوه بر آن، با درمان اصلاح ارتفاع صورت، فرد به زیبایی ظاهری دست پیدا می کند.

  1. درمان انحراف فک پایین با استفاده از روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ

انحراف فک، در صورتی که خیلی شدید نشده باشد، به وسیله ارتودنسی کاموفلاژ درمان پیدا می کند. در این موارد، معمولا فک افراد از جهت عرض به یک سمت انحراف دارد و دندان ها به خوبی روی یکدیگر قرار نگیرند و با یکدیگر منطبق نیستند.

با استفاده از روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ، متخصص ارتودنسی ابتدا با حرکت عرضی دندان، قوس دندانی بالا و پایین فرد را با یکدیگر هماهنگ کرده و سپس خط میانی دندان را تراز می کند.

در این صورت، انحراف فک پایینی فرد به سادگی درمان شده و فرد از ابتلا به پوسیدگی دندان ها و در نتیجه آن، از مبتلا شدن به بیماری های لثه جلوگیری کرده است.

در نتیجه، روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ می تواند به منظور اصلاح ناهنجاری های دندان و فک مانند، جابجایی دندان ها، تنگی فک ها، انحراف و همچنینی عقب و جلو بودن فک ها و دندان ها را، در صورتی که خیلی شدید نباشند، مورد استفاده قرار بگیرد.

 

اهداف و نتایج روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ

با استفاده از این روش درمانی، فرد به یک تعادل مناسب در صورت و دندان های خود دست پیدا می کند.

درمان ارتودنسی کاموفلاژ یک درمان مطلوب است که فرد با استفاده از آن در کمترین زمان ممکن می تواند ناهنجاری های فک و دندان های خود را برطرف کند.

 همچنین نتایج این روش درمانی ثابت است و  مدتی طولانی بدون تغییر باقی می ماند.

به طور کلی، روش های درمانی ارتودنسی از جمله ارتودنسی کاموفلاژ، به زیبایی صورت و چهره منجر می شوند. در نتیجه، هنگامی که فک فرد جابجا می شود، متخصص ارتودنسی تلاش می کند تا با تغییر مناسب آن یک هارمونی زیبا بین اجزای صورت فرد ایجاد کند. در نتیجه، بین بافت چانه، گونه و لب ها تناسب ایجاد می شود.

روند درمانی ارتودنسی کاموفلاژ

در حالت کلی، در روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ، ابتدا مکان فک ها در صورت نیاز اصلاح می شود. سپس در داخل قوس دندانی، تراز بندی و هم سطح کردن دندان ها صورت می گیرد. پس از آن، بدون اینکه محیط قوس افزایش پیدا کند، منحنی اسپی تسطیح می شود. سپس فضای دندان های از دست رفته بسته شده و در نهایت، فضای دهان و دندان تثبیت می شود.

در نتیجه، در روش ارتودنسی کاموفلاژ در برخی از افراد متخصص ارتودنسی نیاز به کشیدن دندان های آسیاب را احساس می کند. در صورتی که این دندان ها از دهان خارح شوند، مشخصات ظاهری چهره فرد به طور قابل توجهی تغییر می کند.

همچنین، در برخی موارد، روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ منجر به زیباتر شدن لبخند فرد نیز می شود که در نتیجه آن، اعتماد به نفس فرد افزایش پیدا می کند.

در نتیجه می توان گفت که روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ یکی از بهترین روش ها به منظور دستیابی به نتایج عالی در کمترین زمان ممکن و با کمترین عوارض جانبی است.


مقالات مرتبط