تماس با ما ۰۱۱-۳۳۳۲۶۰۷۰ ۰۱۱-۳۳۳۲۲۵۹۱

آدرس: ساری، خيابان فرهنگ، مجتمع پزشكی شهريار ٣، طبقه ٥، واحد۵۰۲

ارتودنسی همراه با درمان های زیبایی مانند لمینت، کامپوزیت و...

ارتودنسی همراه با درمان های زیبایی مانند لمینت، کامپوزیت و...

در طی چند سال گذشته، آمار طرفداران درمان های زیبایی و ترمیمی دندانپزشکی به سرعت افزایش پیدا کرده است به صورتی که امروزه بسیاری از افراد هستند که روی دندان های خود ترمیم های زیبایی مانند کامپوزیت و یا لمینت انجام می دهند. در این میان، برخی از افراد هستند که پس از انجام درمان های زیبایی متوجه می شوند که دندان هایشان نیاز به درمان ارتودنسی دارد. در این شرایط، سوالی که برای تمام این افراد پیش می آید، این است که آیا با وجود درمان های زیبایی، مانند ایمپلنت، کامپوزیت، لمینت و یا حتی پرکردگی دندان ها، امکان انجام درمان ارتودنسی روی آنها وجود دارد یا نه؟

در طی چند سال گذشته، آمار طرفداران درمان های زیبایی و ترمیمی دندانپزشکی به سرعت افزایش پیدا کرده است به صورتی که امروزه بسیاری از افراد هستند که روی دندان های خود ترمیم های زیبایی مانند کامپوزیت و یا لمینت انجام می دهند. در این میان، برخی از افراد هستند که پس از انجام درمان های زیبایی متوجه می شوند که دندان هایشان نیاز به درمان ارتودنسی دارد. در این شرایط، سوالی که برای تمام این افراد پیش می آید، این است که آیا با وجود درمان های زیبایی، مانند ایمپلنت، کامپوزیت، لمینت و یا حتی پرکردگی دندان ها، امکان انجام درمان ارتودنسی روی آنها وجود دارد یا نه؟

در اغلب موارد، امکان انجام انواع درمان های ارتودنسی روی دندان هایی که ترمیم شده اند، وجود دارد. درصد بسیار کمی از درمان های ارتودنسی منجر به آسیب رساندن به روکش ها و یا لمینت های دندان می شوند. حتی ممکن است درمان ارتودنسی روی دندان های ترمیمی پاسخگو نباشد و دندان ها حرکت نکنند، یا اگر حرکت کنند موقعیت پایدار و ثابتی نداشته باشند. اما به جرات می توان گفت که درمان های ارتودنسی روی دندان های ترمیم شده بدون هیچگونه مشکلی انجام می شود و نتیجه می دهد.

در حالت کلی، 3 نوع درمان ارتودنسی برای اصلاح دندان های ترمیم شده وجود دارد که این موارد درمان ها عبارتند از:

  • درمان ارتودنسی ثابت که بریس های مورد استفاده در این روش ارتودنسی روی دندان ها و قسمت جلویی آنها نصب می شوند.
  • درمان ارتودنسی لینگوال که بریس های مورد استفاده در این روش ارتودنسی روی دندان ها و در قسمت پشتی آنها نصب می شوند. به طوری که قابل دیده شدن نیستند.
  • و درمان ارتودنسی متحرک که معمولا در این درمان نیز از بریس های شفاف و همرنگ دندان استفاده می شود که این بریس ها روی دندان و قسمت جلویی آنها نصب می شوند اما به علت شفافیتی که دارند، به سختی روی دندان تشخیص داده می شوند.

ارتودنسی همراه با درمان زیبایی کامپوزیت

قطعا برای درمان ارتودنسی باید به نوع درمان زیبایی دقت کرده و با توجه به ویژگی های دندان ها و شرایط پیچیده آنها بهترین نوع درمان انتخاب شود.

در اغلب موارد، متخصصین ارتودنسی به منظور ارتودنسی دندان هایی که روکش دارند و یا کامپوزیت شده اند، از بریس های ثابت و روش درمانی ارتودنسی ثابت استفاده نمی کنند. در این رابطه، می توان گفت بهترین نوع درمان ارتودنسی برای دندان های کامپوزیت شده، ارتودنسی متحرک است و بیشتر افراد که روی دندان های خود کامپوزیت انجام داده اند، روش درمانی ارتودنسی متحرک بهترین نتیجه را می دهد.

اما ممکن است که متخصص ارتودنسی استفاده از روش درمانی ارتودنسی متحرک را برای این دسته از افراد پیشنهاد نکند. در این صورت فرد می تواند از روش درمانی ارتودنسی ثابت به منظور اصلاح دندان هایش استفاده کند. اما مراقبت از دندان ها در این حالت نیاز به توجه بیشتری دارد. بنابراین، فرد با انجام ارتودنسی ثابت روی دندان های روکش شده و یا دارای کامپوزیت، باید بهداشت دهان و دندان خود را به طور ویژه ای رعایت کند تا بتواند بهترین نتیجه را در کمترین زمان ممکن دریافت کند.

ارتودنسی روی دندان های دارای روکش، بریج و یا دندان های پرشده

در برخی موارد افراد گمان می برند که استفاده از دستگاه های ارتودنسی باعث آسیب دیدن روکش، بریج و یا آسیب به دندان های پر شده می گردد. در صورتی که اینگونه نیست و اگر دندانپزشک روکش، بریج و یا پرکردگی دندان های شما را به طور صحیح انجام داده باشد و این موارد محکم نصب شده باشند، انجام درمان های ارتودنسی باعث ایجاد آسیب در آنها نمی شود.

در حال حاضر، متخصصین ارتودنسی از روش های بسیار دقیقی برای نصب دستگاه ها و بریس های ارتودنسی استفاده می کنند. حتی زمانی که درمان ارتودنسی به اتمام می رسد، متخصصین ارتودنسی با دقت بسیار زیادی بریس ها را از روی دندان های فرد بیمار جدا می کنند تا در نهایت، هیچگونه آسیبی به دندان ها به خصوص دندان های ترمیم شده، وارد نشود.

انجام درمان ارتودنسی روی دندان های پرشده

در اغلب موارد، افرادی که دارای دندان های پرشده متعددی هستند، از درمان های ارتودنسی برای مرتب سازی دندان های خود استفاده می کنند.

در این میان می توان گفت که، دندان های کج و نامرتب بیشتر در معرض خطر پوسیدگی هستند زیرا احتمال تجمع مواد غذایی در میان آنها بسیار وجود دارد. همچنین، رعایت بهداشت این دندان ها و رسیدگی به آنها بسیار مشکل تر است. به همین دلیل، دندان های نامرتب بیشتر دچار پوسیدگی می شوند و در اغلب موارد افرادی که دندان های نامرتب دارند، بیشتر از سایر افراد دندان های خود را پر می کنند.

درمان ارتودنسی روی دندان های پرشده قابل انجام است اما مواد استفاده شده در پرکردگی دندان ها در هیچ شرایطی نباید روی دستگاه های ارتودنسی و درمان آن، تاثیرگذار باشند. در این شرایط، ممکن است که برای نصب براکت های ارتودنسی روی دندان های پر شده از وسیله ای به نام رابربند استفاده شود. رابربند ها دور دندان ها نصب می شوند و هدف از نصب آنها، ایجاد فضا برای براکت ها و بند هاست به طوری که به دندان های پرشده آسیبی وارد نشود.

از طرفی، قبل از شروع درمان ارتودنسی فرد باید دندان های پوسیده شده خود را درمان کند. در این صورت، ممکن است که یک یا چند عدد از دندان های فرد قبل از شروع درمان ارتودنسی توسط دندانپزشک پرشوند. گرچه در طول دوره درمانی ارتودنسی نیز امکان پرکردن دندان ها وجود دارد.

در نتیجه، می توان گفت که انجام درمان های ارتودنسی روی دندان های پر شده باعث ایجاد آسیب در آنها نمی شود.

انجام درمان ارتودنسی روی دندان های روکش شده

روکش های دندانی برای پوشاندن پوسیدگی های موجود در دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع، روکش ها برای دندان هایی مناسب اند که به حدی شکسته شده اند که قابل پرشدن نیستند. در این صورت، ابتدا دندانپزشک دندان فرد را عصب کشی کرده و با نصب پست، روی آن روکش می گذارد.

اما در رابطه با درمان های ارتودنسی، می توان گفت که وجود دندان های روکش شده مانع انجام درمان ارتودنسی نمی شود. تنها تفاوتی که این نوع از درمان با درمان ارتودنسی دندان های معمولی دارد در این است که، برای نصب بریس ها و براکت های ارتودنسی روی دندان های روکش شده از چسب مخصوص این کار استفاده می شود.

در برخی موارد نیز، متخصصین ارتودنسی ابتدا درمان ارتودنسی را برای اصلاح دندان ها انجام می دهد و سپس روی دندان های مورد نظر، روکش می گذارد.

انجام درمان ارتودنسی روی دندان های ایمپلنت شده

ایمپلنت دندان یک راه حل درمانی دندانپزشکی است که به منظور جایگزین کردن دندان های از دست رفته مورد استفاده قرار می گیرد. به صورتی که فرد با جایگذاری یک دندان مصنوعی دائمی با نام ایمپلنت، می تواند دندان از دست رفته خود را جایگزین کند. ایمپلنت در استخوان فک قرار می گیرد و به آن متصل می شود، در نتیجه در هیچ شرایطی، حتی برای انجام درمان های ارتودنسی نمی توان آن را خارج کرد.

در صورتی که یک و یا چند عدد از دندان هایتان نیاز به درمان ایمپلنت دارند و از طرفی انجام درمان ارتودنسی نیز برای اصلاح نامرتبی دندان ها مورد نیاز است، بهتر است که ابتدا درمان ارتودنسی را انجام دهید و سپس برای جایگذاری ایمپلنت دندانی اقدام کنید.

همچنین، در صورتی که بیمار دندان های شلوغی داشته باشد، حرکت بریس های ارتودنسی موجب می شود که فضای خالی دندان های از دست رفته پر شود.

اما در صورتی که قبلا دندان خود را ایمپلنت کرده اید، و به موجب آن دندان های کناری دندان ایمپلنت شده دچار نامرتبی شده اند، می تواند از روش درمانی ارتودنسی استفاده کنید. معمولا در روش درمانی ارتودنسی که به منظور مرتب کردن دندان های ایمپلنت شده مورد استفاده قرار می گیرد، بریس ها باعث حرکت دندان های کناری دندان ایمپلنت شده می شوند و این در حالتی است که دندان ایمپلنت شده دچار حرکت و یا تغییر موقعیت نمی شود. همچنین، همانطور که گفته شد، ایمپلنت ها درون استخوان فک قرار می گیرند و در این صورت می توانند به عنوان پایه نگهدارنده بریس های ارتودنسی عمل کنند.

انجام درمان ارتودنسی روی دندان های لمینت شده

درمان زیبایی لمینت، یک درمان دندانپزشکی است که باعث ایجاد یک پوشش روی دندان ها می شود که درنهایت دندان ها سفیدتر و مرتب تر به نظر می رسند.  در درمان لمینت یک سطح از روی دندان تراشیده می شود و به عنوان جایگزین آن یک ماده مصنوعی قرار داده می شود که همان لمینت است. در واقع لمینت تنها یک درمان زیبایی است و باعث ایجاد لبخندی جذاب و زیبا در فرد می شود.

اما در برابر، درمان ارتودنسی قرار دارد که یک روش درمانی دندانپزشکی است که به منظور اصلاح نامرتبی دندان ها و رفع ناهنجاری های دندان مورد استفاده قرار می گیرد. نتیجه این درمان نیز داشتن دندان هایی مرتب و سالم است که در حفظ لبخندی جذاب و زیبا موثر واقع می شود. درمان ارتودنسی نیاز به دوره درمانی طولانی تری نسبت به درمان لمینت دارد به همین دلیل اکثر افراد درمان لمینت را برای دندان هایشان انتخاب می کنند.

در نتیجه، درمان های ارتودنسی و لمینت دندان دو درمان مختلف هستند که برای دو هدف مختلف مورد استفاده قرار میگیرند در حالی که نتیجه این دو روش تقریبا یکی است ولی در درمان ارتودنسی دندان ها نتایج پایدارتری دارد. اما در صورتی که می خواهید روی دندان های لمینت شده خود از درمان ارتودنسی استفاده کنید بهتر است ابتدا با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید. زیرا انجام درمان های ارتودنسی روی دندان های لمینت شده، به عمق تراشیده شدن دندان ها و ماده مورد استفاده در درمان لمینت بستگی دارد.


مقالات مرتبط