تماس با ما ۰۱۱-۳۳۳۲۶۰۷۰ ۰۱۱-۳۳۳۲۲۵۹۱

آدرس: ساری، خيابان فرهنگ، مجتمع پزشكی شهريار ٣، طبقه ٥، واحد۵۰۲

پوسیدگی دندان در دوران درمان ارتودنسی

پوسیدگی دندان در دوران درمان ارتودنسی

هدفتان از درمان ارتودنسی خواه زیبایی باشد یا سلامت دهان و دندان، لازمه آن حفظ بهداشت دهان است. از زمانی که براکت در دهان می گذارید بهداشت دهان سخت‌تر می‌شود چرا که قطعات و زوایای زیادی ایجاد می‌شوند که تک به تک باید تمیز شوند. اگر نتوانید دندان ها را خوب تمیز کنید، لکه های سفید ماندگاری در دندان ها ایجاد می شود که در واقع نواحی است که دندان مواد معدنی خود را از دست داده است و مستعد پوسیدگی شده است. این لکه های سفید جدا از این که باعث زشت شدن دندانها میشوند، اگر این وضعیت ادامه پیدا کند به مناطق کرم خوردگی تبدیل میشوند. اگر دندانها و براکت مرتبا خوب تمیز نشوند، پوسیدگی دندان و عفونت لثه قریب الوقوع خواهد بود. 

هدفتان از درمان ارتودنسی خواه زیبایی باشد یا سلامت دهان و دندان، لازمه آن حفظ بهداشت دهان است. از زمانی که براکت در دهان می گذارید بهداشت دهان سخت‌تر می‌شود چرا که قطعات و زوایای زیادی ایجاد می‌شوند که تک به تک باید تمیز شوند. اگر نتوانید دندان ها را خوب تمیز کنید، لکه های سفید ماندگاری در دندان ها ایجاد می شود که در واقع نواحی است که دندان مواد معدنی خود را از دست داده است و مستعد پوسیدگی شده است. این لکه های سفید جدا از این که باعث زشت شدن دندانها میشوند، اگر این وضعیت ادامه پیدا کند به مناطق کرم خوردگی تبدیل میشوند.

اگر دندانها و براکت مرتبا خوب تمیز نشوند، پوسیدگی دندان و عفونت لثه قریب الوقوع خواهد بود.

 

پوسیدگی دندان در درمان ارتودنسی با براکت

سیم و براکت ارتودنسی را باید همیشه تمیز نگه دارید چون ذرات غذا بین سیم و دندان گیر میکند و باعث افزایش فعالیت باکتری ها و تولید اسید می شود. اسید باعث حل شدن مینای دندان و پوسیدگی و کرم خوردگی دندان ها میشود. ممکن است پوسیدگی دندان را به صورت حساسیت دندان به سرما و گرما را احساس کنید و یا هنگام نوشیدنی های سرد یا گرم درد خفیف یا تیزی احساس کنید.

پوسیدگی در دوران درمان ارتودنسی باعث می‌شود درمان طولانی تر شود. دندان ها و بافت های اطراف آنها واکنش مناسبی به اعمال نیرو نشان نمیدهند و یا در مقابل فشاری که وارد می شود آسیب پذیر میشوند.

متخصص ارتودنسی به محض این که متوجه پوسیدگی شد سیم را باز می کند تا دندان ها را کامل معاینه کرده و پوسیدگی دندان را درمان کند. برای این کار باید بخش پوسیده تراشیده و با مواد پرکننده دندان ترمیم شود.

پس از درمان پوسیدگی دوباره سیم ارتودنسی به براکت و دندانها وصل میشود.

 

الاینر شفاف و پوسیدگی دندان

اگر مستعد پوسیدگی دندان هستید یا فکر می کنید ممکن است نتوانید بهداشت دهان را آنطور که باید، رعایت کنید میتوانید به ارتودنسی غیر ثابت یا متحرک یعنی الاینر شفاف فکر کنید.‌

الاینر شفاف به دندانها چسبانده نمی شود. هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن الاینر را از دهان در می‌آورید بنابراین به راحتی قبل، می توانید دندان های خود را تمیز کنید و نگران پوسیدگی نباشید.

در مدت زمانی که الاینر در دهانتان قرار دارد نباید هیچ چیزی بخورید. الاینر را هر بار که از دهان در می آورید باید با مسواک خوب تمیز کنید و همچنین هر بار که می خواهید در دهان بگذارید این کار را تکرار کنید تا هر گونه جرم و پلاک چسبیده به آن پاک شود و احتمال پوسیدگی کاهش یابد.

 

جلوگیری از پوسیدگی دندان در درمان ارتودنسی

چه از براکت استفاده می کنید چه از الاینر باید همیشه نکات زیر را رعایت کنید:

هر بار که غذا می خورید دندان‌های خود را مسواک بزنید

روزی یک بار نخ دندان بکشید تا فضای بین سیم و براکت و دندان ها و لابلای دندان ها خوب تمیز شود. زیر لثه را فراموش نکنید.

رژیم غذایی سالم داشته باشید و از خوردن زیاد شیرینی جات پرهیز کنید.

به دفعات زیاد آب بنوشید تا دهانتان خشک نباشد.

چکاب ها و پیگیری های لازم را انجام بدهید و به موقع دندان‌های خود را معاینه کنید.

 

https://fryorthodontics.com/cavities-and-braces/

https://www.belmarorthodontics.com/cavity-treatment-during-braces/


مقالات مرتبط