تماس با ما ۰۱۱-۳۳۳۲۶۰۷۰ ۰۱۱-۳۳۳۲۲۵۹۱

آدرس: ساری، خيابان فرهنگ، مجتمع پزشكی شهريار ٣، طبقه ٥، واحد۵۰۲

تاثیر درمان ارتودنسی بر زیبایی صورت

تاثیر درمان ارتودنسی بر زیبایی صورت

کسانی که برای انجام درمان ارتودنسی اقدام می‌کنند معمولاً با یک سؤال نسبتاً نگران‌کننده و یک مشکل بزرگ مواجه هستند که تمامی نگرانی آنها را در زمینه وضعیت لب‌ها و همچنین زیبایی صورت را در برمی‌گیرد. برخی از افراد باوجوداین که تمایل زیادی به استفاده از براکت برای نظم دادن به دندان‌های خود دارند، در مورد زیبایی خود نیز نگران هستند ترجیح می‌دهند که از روش‌هایی استفاده کنند که کمترین لطمه را به ظاهر آنها وارد کند.

کسانی که برای انجام درمان ارتودنسی اقدام می‌کنند معمولاً با یک سؤال نسبتاً نگران‌کننده و یک مشکل بزرگ مواجه هستند که تمامی نگرانی آنها را در زمینه وضعیت لب‌ها و همچنین زیبایی صورت را در برمی‌گیرد. برخی از افراد باوجوداین که تمایل زیادی به استفاده از براکت برای نظم دادن به دندان‌های خود دارند، در مورد زیبایی خود نیز نگران هستند ترجیح می‌دهند که از روش‌هایی استفاده کنند که کمترین لطمه را به ظاهر آنها وارد کند. اگرچه در نظر گرفتن انجام درمان ارتودنسی در کنار زیبایی صورت ممکن است منافاتی داشته باشد، اما می‌توان راهکارهایی برای فرار از آن نیز پیشنهاد داد.
اما در حقیقت چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ آیا امکان جبران آن‌ها وجود دارد؟ آیا ممکن است فرد را از حضور در جمع بازدارد؟ در حقیقت زمانی که فردی درمان ارتودنسی انجام می‌دهد، طبیعتاً با توجه به حجم براکت و سایر متعلقات آن ممکن است لب‌ها به سمت جلو حرکت کنند و نحوه حرف زدن فرد نیز دچار تغییراتی شود که فرد بابت آن‌ها از حضور در جمع شرمگین باشد. این در حالی است که به‌مرورزمان بیمار به استفاده از آنها عادت کرده و کم‌کم می‌تواند رفتارهای عادی خود را نشان دهد.
 به همین دلیل در این مطلب به چند سؤال پرتکرار و رایج در مورد انجام درمان ارتودنسی و استفاده از براکت اشاره خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم که از نگاه یک ارتودنتیست به آنها پاسخ دهیم. پس با ما همراه باشید!


روش انجام درمان ارتودنسی و نصب براکت

 


 یک ارتودنتیست می‌تواند بهترین شرایط ممکن را برای نصب براکت و انجام درمان ارتودنسی فراهم کند؛ اما این موضوع نمی‌تواند وظیفه اصلی بیمار را تغییر دهد و بیمار هنوز هم مجبور است که یک وسیله‌ای با حجم مشخص و به همراه متعلقات آن در دهان خود قرار دهد که قبلاً از آنها استفاده نکرده است. نتیجه نهایی این کار بدین صورت است که یک سطح از ناراحتی به وجود خواهد آمد که ممکن است ناشی از عدم استفاده از آن نسبت به قبل باشد. این ناراحتی معمولاً در چند هفته اول پس از انجام درمان ارتودنسی اتفاق می‌افتد و هنگامی که صورت و بخش‌های داخلی دهان از جمله لب‌ها به آن عادت می‌کنند، حجم آن کاهش می‌یابد.
 این در حالی است که بسیاری از بیماران معتقدند که استفاده از براکت‌ها و انجام درمان ارتودنسی کامل ناراحت‌کننده است و باید تا انتهای استفاده از آن پایدار باشد. اما چیزی که در این مورد اهمیت بیشتری دارند و بیمار باید تمرکز خود را بر روی آن قرار دهد این است که کیفیت نهایی کار به چه صورتی باشد و استفاده از براکت تا چه اندازه می‌توانند زیبایی نهایی و نحوه استفاده از دندان‌ها را تحت تأثیر قرار دهند.
 

مشکلات رایجی که ممکن است در جریان درمان ارتودنسی به وجود آیند

 


 یکی از بزرگترین مشکلاتی که ممکن است هنگام استفاده از براکت‌های سنتی در درمان ارتودنسی به وجود آیند، درد در داخل لب و گونه بیمار است. دومین مشکل رایج برآمدگی مربوط به لب‌هاست که ممکن است در نحوه صحبت کردن و حتی زیبایی فرد مؤثر باشد. اما نکته مهمی که در این مورد وجود دارد این است که باید به این سخت‌افزار استفاده شده و بیمار سازگاری وجود داشته باشد تا بیمار بتواند نسبت به سازگاری با آن از لحاظ زیبایی و رفتاری سرعت مناسبی داشته باشد و دوره ابتدایی آن را به راحتی رد کند.
 یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برای فرد بیمار در جریان درمان ارتودنسی رخ دهد، مسئله ایجاد پلاک بر سطح دندان‌ها و بر سطح براکت است که ظاهری بسیار نامناسب و زننده دارد. بنابراین باید بیماران نسبت به این موضوع نیز هوشیار باشند و مانع از تشکیل پلاک بر سطح آنها شوند. این کار به یک پشتکار قوی و تمیز کردن مرتب دندان‌ها نیاز دارد.
 

 

گزینه‌های جایگزین

 


 باوجوداینکه نصب براکت و انجام درمان ارتودنسی درنهایت نتیجه‌ای موفقیت‌آمیز به دنبال خواهد داشت و شخص بیمار می‌تواند نسبت به نتیجه نهایی کار اطمینان داشته باشد، اما افرادی که نسبت به وضعیت لب‌ها و زیبایی صورت خود حساس هستند و یا ممکن است برای استفاده از براکت شرایط مناسبی نداشته باشند، گزینه‌های جایگزینی را پیشنهاد می‌کنند که می‌توانند به‌خوبی کار کنند و تقریباً عملکردی مشابه با براکت‌های سنتی داشته باشند. استفاده از براکت لینگوال، براکت‌های سرامیکی، براکت شفاف و همچنین نگهدارنده ها شیوه‌های جایگزینی هستند که می‌توانند عملکردی همانند براکت‌های سنتی از خود نشان دهند.

برای کسانی که ترجیح می‌دهند سختی بیشتری تحمل کنند و درعین‌حال ظاهر اولیه خود را حفظ کنند، استفاده از براکت لینگوال در درمان ارتودنسی پیشنهاد خوبی است. براکت‌های لینگوال در قسمت پشت دندان‌ها و نزدیک به زبان نصب می‌شوند و ظاهر اولیه فرد حفظ می‌شود. این براکت‌ها تأثیری بر روی لب‌ها و زیبایی صورت ندارند و تنها مشکلی که می‌توانند ایجاد کنند این است که ممکن است برای قسمت‌های داخلی دهان و زبان دردآور باشد.
 براکت‌های پلاستیکی شفاف یک گزینه‌ی جایگزین دیگر برای انجام درمان ارتودنسی هستند که به صورت بسیار مختصری زیبایی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهند. برکت‌های شفاف به شکلی بر روی دندان قرار می‌گیرند که تقریباً همان ظاهر اولیه را نشان می‌دهند و چندان تأثیری بر روی لب‌ها ندارند. اگرچه این براکت‌ها نمی‌توانند عملکردی همانند براکت‌های سنتی داشته باشند، اما استفاده از آنها بسیار راحت‌تر است و فرد کمتر اذیت می‌شود. تنها نقطه ناامیدکننده در مورد این براکت‌ها این است که در اثر مواد مختلف ممکن است شفافیت خود را از دست دهند و همین موضوع استفاده از نوشیدنی‌های رنگی و استعمال دخانیات در افراد را با محدودیت مواجه می‌کند.
براکت‌های سرامیکی به لحاظ ظاهری شباهت بسیار نزدیک به مینای دندان دارند و به همین دلیل برخی از ارتودنتیست‌ها از آنها برای انجام درمان ارتودنسی استفاده می‌کنند. به همین دلیل، برخی از بیماران نیز استفاده از براکت‌های سرامیکی را به براکت‌های سنتی ترجیح می‌دهند و معتقدند که این براکت‌ها تأثیر چندانی بر روی لب‌های آن‌ها نخواهد داشت.
 


چکار کنیم؟

 


اگر شما هم از کسانی هستید که برای استفاده از براکت و انجام درمان ارتودنسی کاندید شده‌اید و در مورد مسائل مربوط به لب‌ها و زیبایی صورت نگران هستید، باید توجه داشته باشید که تمامی این برنامه‌ها به شکل‌های مختلفی بر روی وضعیت دهان و صورت مؤثر هستند. اما موضوعی که می‌تواند شما را امیدوار کند این است که درنهایت و پس از طی دوره درمانی به شکل مناسب، صاحب دندان‌های خواهید شد که عملکردی طبیعی دارند و از لحاظ زیبایی در سطح بالایی قرار دارند.
 اما اگر هنوز هم در این رابطه نگران هستید، به مطالب ارائه شده در وب‌سایت ما مراجعه کنید و برای دریافت مشاوره با ما در تماس باشید.


مقالات مرتبط