تماس با ما ۰۱۱-۳۳۳۲۶۰۷۰ ۰۱۱-۳۳۳۲۲۵۹۱

آدرس: ساری، خيابان فرهنگ، مجتمع پزشكی شهريار ٣، طبقه ٥، واحد۵۰۲

نگهدارنده ارتودنسی (ریتینر)

نگهدارنده ارتودنسی (ریتینر)

پس از این که دوران درمان با براکت ارتودنسی به پایان رسید، ارتودنتیست براکت را از دهان شما خارج می‌کند اما درمان به همین جا منتهی نمی‌شود. برای حفظ نتایج درمان و تثبیت موقعیت جدید دندان‌ها باید از نگهدارنده ارتودنسی استفاده کنید. نگهدارنده ارتودنسی یک وسیله ارتودنسی است که به صورت ثابت یا غیر ثابت در دهان قرار می‌گیرد. طول مدت استفاده از نگه‌دارنده ارتودنسی به شرایط شما و تشخیص ارتودنتیست بستگی دارد.

نگهدارندة ارتودنسی چیست؟  

پس از این که دوران درمان با براکت ارتودنسی به پایان رسید، ارتودنتیست براکت را از دهان شما خارج می‌کند اما درمان به همین جا منتهی نمی‌شود. برای حفظ نتایج درمان و تثبیت موقعیت جدید دندان‌ها باید از نگهدارنده ارتودنسی استفاده کنید. نگهدارنده ارتودنسی یک وسیله ارتودنسی است که به صورت ثابت یا غیر ثابت در دهان قرار می‌گیرد. طول مدت استفاده از نگه‌دارنده ارتودنسی به شرایط شما و تشخیص ارتودنتیست بستگی دارد. معمولاً دو تا پنج سال پس از درمان ارتودنسی و درآوردن براکت، مهم‌ترین زمان برای تثبیت موقعیت جدید دندان‌ها است به همین علت استفاده از نگهدارنده یا ریتینر در این زمان اهمیت زیادی دارد.

http://freeholdortho.com/wp-content/uploads/retainer-instructions-freehold-orthodontics.jpg

انواع نگهدارنده ارتودنسی

نگهدارندة ارتودنسی به صورت ثابت یا غیر ثابت طراحی می‌شود. به ‌طور کلی سه نوع نگهدارندة ارتودنسی وجود دارد:

https://assets.doctorlogic.com/Images/Sites/K/KentuckyOrthodontics/Procedure/208134.png

  • هالی - نگهدارنده غیر ثابت ارتودنسی است که از بدنه پلاستیکی و بخش فلزی تشکیل شده است. بدنه پلاستیکی آن با سقف دهان انطباق دارد و میله فلزی آن در جلوی دندانهای بالا قرار میگیرد. هالی قابلیت ایجاد تغییرات جزئی در موقعیت دندانها را نیز دارد بنابراین علاوه بر ریتینر، برای اصلاحات جزئی نیز میتوان از آن استفاده کرد.

https://elhadyortho.com/wp-content/uploads/2017/09/Accelerated-Orthodontics.png

  • اسیکس - اسیکس تری شفاف غیر ثابت است که با دندانها انطباق دارد. اسیکس مشابه الاینر شفاف (اینویزالاین) است اما قابلیت تغییر در موقعیت دندانها را ندارد. اسیکس هیچ بخش فلزی ندارد و نامرئی محسوب میشود.

· ریتینر ثابت - ریتینر ثابت شامل سیم فلزی است که به سطح پشتی دندانها چسبانده میشود و در همانجا می ماند تا زمانی که ارتودنتیست آن را بردارد.

 

چه مدت باید از نگهدارنده ارتودنسی استفاده کنیم؟

در مورد زمان بندی استفاده از ریتینر باید با ارتودنتیست صحبت کنید. رعایت دقیق دستورات در کوتاه شدن دوره درمان موثر است. اگر ریتینر را طبق دستور استفاده نکنید ممکن است دندانها حرکت کرده و به موقعیت پیشین باز کردند. این موضوع می‌تواند مشکلات عدیده‌ای برایتان ایجاد کند. بسته به شرایط برخی از بیماران تنها شب‌ها باید ریتینر را در دهان بگذارند و برخی دیگر باید تمام وقت و حداقل به مدت چند سال از آن استفاده کنند.

 

مراقبت از نگهدارنده ارتودنسی چگونه است؟

در مورد نگه دارنده هاي متحرك (اسيكس و هالي) هر بار که ریتینر را استفاده می‌کنید و هر بار که از دهان در می‌آورید باید خوب بشویید. هر بار که نگهدارنده را از دهان خارج می‌کنید آن را در جعبه مخصوص خود بگذارید تا آسیبی نبیند. برای تمیز کردن آن می‌توانید از آب خالی یا محلول جوش شیرین و آب و يا آب و صابون استفاده کنید. هر روز باید ریتینر را بشویید تا از تجمع باکتری‌ها و پلاک در آن و ایجاد بوی بد جلوگیری شود. در صورتی که نگهدارنده ثابت استفاده می‌کنید، باید هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن توجه ویژه ‌ای داشته باشید.


مقالات مرتبط