تماس با ما ۰۱۱-۳۳۳۲۶۰۷۰ ۰۱۱-۳۳۳۲۲۵۹۱

آدرس: ساری، خيابان فرهنگ، مجتمع پزشكی شهريار ٣، طبقه ٥، واحد۵۰۲

انواع اختلالات فک

انواع اختلالات فک

مشکلات ناهمراستایی فکها باعث جفت نشدن سطح دندان‌های دو فک مقابل بر یکدیگر می‌شود. این وضعیت ممکن است باعث مشکلات متعددی از جمله اختلال در جویدن، صحبت کردن، تنفس از راه دهان، نازیبایی لبخند و کاهش اعتماد به نفس و موارد دیگر شود. برای اصلاح مشکلات فک روش‌های مختلفی وجود دارد که بسته به شرایط نوع آن انتخاب می‌شود.

مشکلات ناهمراستایی فکها باعث جفت نشدن سطح دندان‌های دو فک مقابل بر یکدیگر می‌شود. این وضعیت ممکن است باعث مشکلات متعددی از جمله اختلال در جویدن، صحبت کردن، تنفس از راه دهان، نازیبایی لبخند و کاهش اعتماد به نفس و موارد دیگر شود. برای اصلاح مشکلات فک روش‌های مختلفی وجود دارد که بسته به شرایط نوع آن انتخاب می‌شود.

 

انواع مشکلات و اختلالات فک 

•  جلو زدگی فک بالا یا عقب ماندن فک پایین

جلو زدگی فک بالا به وضعیتی گفته می‌شود که در آن فک بالا بیش از اندازه رشد کرده و بیشتر از حد نرمال جلوتر از فک پایین قرار گرفته است. همچنین علت آن ممکن است عقب ماندن فک پایین و کمبود رشد آن باشد. در هر صورت این وضعیت باعث مشکلی به نام ناهنجاري كلاس II و افزايش اورجت می‌شود. در اين نوع اختلال فكي دندان‌های جلویی فک بالا جلوتر از دندان‌های جلویی فک پایین قرار می‌گیرند.

https://dentodontics.files.wordpress.com/2014/12/class-iii-malocclusion.jpg

•  جلو زدگی فک پایین

جلو زدگی فک پایین به وضعیتی گفته می‌شود که در آن فک پایین بیشتر از فک بالا رشد کرده و در نتیجه فك پايين جلوتر از فك بالا قرار مي گيرد وضعیتی به نام ناهنجاري كلاس III با اورجت منفي ایجاد می‌شود که دندان‌های جلویی پایینی جلوتر از دندان‌های جلویی بالایی قرار می‌گیرند.

http://www.saxeortho.com/images/crowding.jpg

•  کوچک بودن فکها و شلوغی و به‌ هم ‌ریختگی دندانها

کوچک ماندن فکها باعث کوچک شدن قوس دندانی می‌شود که در نتیجه آن فضای کافی برای بیرون زدن همه دندان‌ها وجود ندارد. نتیجه این وضعیت کج شدن و چرخیدن دندان‌ها و یا بیرون زدن آن‌ها در جایگاه نامناسب است. همچنین ممکن است دندان نتواند از لثه بیرون بزند و نهفته شود. گاهی اوقات نیز علت آن بزرگ‌تر بودن اندازه دندان‌ها است اما نتیجه یکی است: به هم فشردگی و به‌ هم ‌ریختگی دندان‌ها.

http://www.totalorthodontics.co.uk/wp-content/uploads/2016/03/diastema.jpg

•  بزرگ بودن فکها و فاصله بین دندان‌ها

گاهی اوقات فکها بیش از اندازه بزرگ بوده و در نتیجه در قوس دندانی فضای اضافی وجود دارد. این وضعیت باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها می‌شود.

 

•  انحراف فک

انحراف فکها باعث می‌شود خط میانی قوس دندانی بالا بر خط میانی قوس دندانی پایین منطبق نباشد در نتیجه جا به‌ جایی خط میانی دیده شود.علاوه بر اين عدم تقارن صورت ايجاد شده و در هم رفتگي دندان ها مناسب نخواهد بود.

•  اوپن بایت

اوپن بایت به وضعیتی گفته می‌شود که در آن به دلیل موقعیت فک و یا دندان‌ها، دندان‌های جلویی بالا و پایین به هم نمی‌رسند و بین آنها فاصله وجود دارد در حالی ‌که فکها بسته ‌اند.

ديپ بايت

ديپ بايت به وضعيتي گفته مي شود كه در آن به دليل موقعيت فك يا دندان ها،دندان هاي جلويي پايين به ميزان زيادي (گاهاً به طور كامل)توسط دندان هاي جلويي بالا پوشانده مي شود .اين مشكل ممكن است با ارتفاع كم صورت همراه باشد،در موارد خيلي شديد دندان هاي پايين مي توانند سبب آزردگي لثه پشت دندان هاي بالا شوند.

 

درمان اختلالات فک

برای اصلاح مشکلات فک و دندانها، از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. در صورتی که مشکلات اسکلتی فکها را زودتر شناسایی کنید می‌توانید با روش‌های ساده ‌تر، سریع تر، ارزان‌تر و کم زحمت تر مشکلات بایت را اصلاح نموده و از نیاز به درمان‌های پیچیده و یا حتی جراحی جلوگیری کنید. در صورتی که درمان ارتودنسی در سن رشد انجام شود می‌توان با کمک وسیله‌ های فانکشنال، رشد فکها را هدایت نموده و حتی در برخی موارد از نیاز به براکت جلوگیری نمود.

در موارد خيلي شديد يا در صورتي كه بيمار پس از پايان يافتن سن رشد مراجعه كند ممكن است نياز به درمان جراحي فك به همراه ارتودنسي باشد.


مقالات مرتبط