تماس با ما ۰۱۱-۳۳۳۲۶۰۷۰ ۰۱۱-۳۳۳۲۲۵۹۱

آدرس: ساری، خيابان فرهنگ، مجتمع پزشكی شهريار ٣، طبقه ٥، واحد۵۰۲

جلوزدگی فک بالا

جلوزدگی فک بالا

رشد بیش از اندازه فک بالا منجر به جلو زدگی فک بالا (ماگزیلا) و یا طول بیش از اندازه آن می‌شود. در چنین مواردی دهان به شکل نرمال بسته نمی‌شود. گاهی اوقات علت جلوتر به نظر رسيدن فک بالا، کمبود رشد فک پایین است.یکی از مشکلاتی که به علت جلو زدگی فک بالا رخ مي دهد، به هم خوردن وضعیت بایت نرمال است. در حالت نرمال در هنگام بسته ‌بودن فکها (بایت)، فک بالا کمی جلوتر از فک پایین قرار داشته و دندانهای جلویی بالایی به صورت صاف و قائم، کمتر از یک سوم سطح جلوی دندان های جلویی پایینی را می‌پوشانند.

 

جلو زدگی فک بالا چیست؟

رشد بیش از اندازه فک بالا منجر به جلو زدگی فک بالا (ماگزیلا) و یا طول بیش از اندازه آن می‌شود. در چنین مواردی دهان به شکل نرمال بسته نمی‌شود. گاهی اوقات علت جلوتر به نظر رسيدن فک بالا، کمبود رشد فک پایین است.

یکی از مشکلاتی که به علت جلو زدگی فک بالا رخ مي دهد، به هم خوردن وضعیت بایت نرمال است. در حالت نرمال در هنگام بسته ‌بودن فکها (بایت)، فک بالا کمی جلوتر از فک پایین قرار داشته و دندانهای جلویی بالایی به صورت صاف و قائم، کمتر از یک سوم سطح جلوی دندان های جلویی پایینی را می‌پوشانند.

 https://www.embracedentalgroup.com/img/2016-edu/perfect-teeth.jpg

شکل- بایت نرمال

 

اما هنگامی که فک بالا جلوتر از حالت نرمال قرار داشته باشد، دندان‌های جلویی بالا فاصله افقی بیش از اندازه با دندان‌های جلوی پایینی دارند. به این وضعیت اورجت زياد گفته می‌شود.

 

اوربایت زياد يا ديپ بايت به وضعیتی گفته می‌شود که در آن دندان‌های جلویی بالایی سطح زیادی از دندان‌های جلوی پایینی را پوشانده و یا حتی ممکن است به طور کامل با آنها هم‌پوشانی داشته باشند به طوری که هنگام بسته‌ بودن فکها  دندان‌های پایین دیده نمی‌شوند (دیپ بایت).

در موارد ديپ بايت شديد دندان هاي جلوي فك پايين در هنگام بستن دهان به لثه پشت دندان هاي بالا(كام)ضربه وارد كرده و سبب زخم و آزردگي بافتي مي شود.

گاهی اوقات ممکن است اورجت زياد همراه با اوربایت زياد باشد. همچنین ممکن است اوربایت وجود داشته باشد بدون این که فک بالا جلو زدگی داشته باشد بنابراین لزوماً جلو زدگی فک بالا و اوربایت به هم وابسته نیستند.

 https://dentagama.com/img/020617082830OverjetOverbiteOpenBite.png

شکل- موقعیت دندانهای جلویی بالایی و پایینی در اوپن بایت، اورجت زياد و اوربایت زياد (به ترتیب از راست به چپ)

 

   http://www.tampa-braces.com/wp-content/uploads/2015/07/Overjet-1.jpghttp://www.drgriffies.com/tn/b/eb255d3fb1d8b238e1dbe7449cc8e15b.jpg

عوارض جلو زدگی فک بالا چیست؟

گاهي به كودكان دچار اين مشكل دندان خرگوشي هم گفته مي شود كه از لحاظ روحي براي كودك ناخوشايند است

گاهي این وضعیت منجر به لبخند لثه ای می‌شود. لبخند لثه ای به وضعیتی گفته می‌شود که در آن هنگام لبخند زدن یا صحبت کردن، بخش زیادی از لثه دیده می‌شود. برای اصلاح لبخند لثه ای بسته به سن بيمار می‌توان از درمان‌های مختلفی از جمله هدگير در كودكان وجراحی فک در بالغين بهره گرفت. در كودكان بسته به ماهيت اصلي مشكل درمان از دستگاه هاي فانكشنال با هدف اصلاح رشد فك پايين تا دستگاه هدگير جهت اصلاح بيرون زدگي فك بالا متغير است.

در عمل جراحی فك، فک بالا کوتاه‌تر شده و تغییر موقعیت داده می‌شود تا موقعیت آن با فک پایین همراستا و متناسب شود.

همچنین شکل بینی تحت تأثیر شکل فک بالا قرار دارد. گاهی اوقات برجستگی بینی به علت بزرگی بیش از اندازه فک بالا و جلو زدگی آن، مشخص نیست. گاهی اوقات اصلاح شکل، اندازه و موقعیت فک بالا منجر به بهبود شکل بینی نیز می‌شود. ایجاد تغییرات شدیدتر در شکل بینی (جراحی زیبایی بینی) را می‌توان همراه با اصلاح فک در یک عمل جراحی انجام داد. این جراحی اصلاحی فک تأثیر زیادی بر عملکرد و زیبایی دندانها، لبخند و صورت می‌گذارد. از آنجایی که این عمل کاملاً از طریق داخل دهان صورت می‌گیرد هیچ جای زخمی بر جای نمی‌گذارد. معمولاً این عمل همراه با درمان ارتودنسی انجام میشود. طی درمان ارتودنسی دندان‌ها صاف و همراستا شده و آماده سازي بيمار جهت جراحي انجام می‌شود.

 https://i.ytimg.com/vi/d-jpYhR3O9k/maxresdefault.jpg

یکی دیگر از مشکلات مربوط به جلو زدگی فک بالا،  آسیب ‌پذیری دندان‌های جلویی بالایی است چرا که این دندان‌ها بیش از حد طبیعی جلو هستند و در هنگام زمین خوردن یا وارد آمدن ضربه به صورت، احتمال شکستن آنها وجود دارد.


مقالات مرتبط