تماس با ما ۰۱۱-۳۳۳۲۶۰۷۰ ۰۱۱-۳۳۳۲۲۵۹۱

آدرس: ساری، خيابان فرهنگ، مجتمع پزشكی شهريار ٣، طبقه ٥، واحد۵۰۲

جراحی فک

جراحی فک

جراحی به همراه ارتودنسی که به آن جراحی اصلاحی فک یا جراحی ارتوگناتیک (orthognathic ) نیز گفته میشود، نوعی درمان توام جراحي وارتودنسی است که برای اصلاح مشکلات شدید ارتودنسی که شامل مشکلات بایت، ناهنجاریهای استخوان فک می باشد صورت میگیرد. جراحی فک و صورت یکی از نه شاخه دندانپزشکی است که بر درمان مشکلات پیچیده فک و صورت تمرکز ویژه ای داشته و به کمک آن میتوان بسیاری از مشکلات دندانی را اصلاح و یا پیشگیری نمود.

http://www.mysmilect.com/wp-content/uploads/2017/05/corrective-jaw-surgery.jpg 

جراحی به همراه ارتودنسی که به آن جراحی اصلاحی فک یا جراحی ارتوگناتیک (orthognathic ) نیز گفته میشود، نوعی درمان توام جراحي وارتودنسی است که برای اصلاح مشکلات شدید ارتودنسی که شامل مشکلات بایت، ناهنجاریهای استخوان فک می باشد صورت میگیرد. جراحی فک و صورت یکی از نه شاخه دندانپزشکی است که بر درمان مشکلات پیچیده فک و صورت تمرکز ویژه ای داشته و به کمک آن میتوان بسیاری از مشکلات دندانی را اصلاح و یا پیشگیری نمود. در این جراحی ،دهان، فک، صورت و یا جمجمه ممکن است درگیر باشد. در صورتی که نیاز به جراحی فک دارید، ابتدا باید وضعیت دهان و صورت شما به طور کامل ارزیابی شود.

 http://www.skokiebraces.com/images/surgical-orthodontics-skokie.jpg

چرا جراحی فک لازم است؟

جراحی فک برای درمان افراد بزرگسال که سن رشد آنها تمام شده است و مشکلات بایت آنها اسکلتی می باشد انجام میشود. هدف بیمار ممکن است بهبود زیبایی و تعادل صورت مانند اصلاح عقب ماندگی یا جلو زدگی چانه باشد و یا برای اهداف سلامت این کار صورت بگیرد. معمولا رشد فک در سن 16 سالگی در دختران و 18 سالگی در پسران به اتمام میرسد. به منظور انجام جراحی ارتوگناتیک باید رشد فک تمام شده باشد. نیاز به جراحی زمانی احساس میشود که فکها ناهمراستا بوده و موقعیت درستی نسبت به هم نداشته باشند. در صورتی که این مشکل را نتوان تنها با درمان ارتودنسی غیر جراحی اصلاح کرد، عمل جراحی مطرح میشود. در اين صورت درمان شامل ٣ مرحله است:١.ارتودنسي قبل از جراحي با هدف آماده سازي دندان ها و فك بيمار براي جراحي انجام مي شود و حدود ١ سال زمان مي برد،در اين مرحله ممكن است حركت دندان ها به گونه اي باشد كه مشكل فكي بيمار بيشتر نمايان شود٢.جراحي فك كه توسط جراح فك و صورت و در بيمارستان انجام مي شود  در طی این عمل جراحی، فکها در موقعیت درست قرار مي گيرند٣. ارتودنسي بعد از جراحي براي مرتب سازي نهايي دندان ها و حفظ نتايج حاصل شده از جراحي كه حدود يك سال زمان مي برد.

 http://drrichardjoseph.com/assets/patients/113-lg-side-2.jpg

از کجا بدانیم به جراحی فک نیاز داریم؟

ارتودنتیست میتواند مشخص کند آیا جراحی فک برای شما مناسب است یا خیر. بسته به شدت مشکل و ناهمراستایی فکها و ترجیح شخصی شما این کار ممکن است انجام شود.

 

جراحی فک چه کمکی به بیمار میکند؟

جراح فک و صورت این عمل جراحی را به عهده میگیرد. عمل باید در بیمارستان انجام شود. جراحی فک بسته به هر مورد ممکن است چند ساعت طول بکشد. پس از این که جراحی تمام شد، دو هفته باید استراحت کنید. از آنجایی که عمل جراحی فک عمل بزرگی محسوب میشود، توصیه میشود مدتی از دانشگاه یا محل کار مرخصی بگیرید تا فرایند التیام را پشت سر بگذارید. پس از التیام فکها ارتودنتیست دوباره برای بهبود بایت شما ممکن است برنامه ریزی کند در بیشتر موارد براکت ظرف 12 ماه پس از جراحی برداشته میشود. پس از دراوردن براکت باید مدتی از نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینر استفاده کنید تا دندانها در موقعیت جدید تثبیت شوند.

 

عوارض احتمالی جراحی فک چیست؟

این عمل جراحی همانند هر عمل جراحی مهم دیگر ممکن است خطراتی به دنبال داشته باشد. با این حال جراحی فک مي تواند تأثيرات مثبت فراواني داشته باشد و تمامی جوانب آن پیش بینی شده است. جراح پیش از عمل تمامی اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار میدهد.


مقالات مرتبط