تماس با ما ۰۱۱-۳۳۳۲۶۰۷۰ ۰۱۱-۳۳۳۲۲۵۹۱

آدرس: ساری، خيابان فرهنگ، مجتمع پزشكی شهريار ٣، طبقه ٥، واحد۵۰۲

زمان مناسب ارتودنسی

زمان مناسب ارتودنسی

ارتودنسی زمانی راحت تر خواهد بود که ساختمان صورت در حال شکل گیری باشد در این صورت موفقیت در درمان ارتودنسی نیز بیش تر خواهد بود. اگر ساختمان صورت شکل بگیرد درمان ارتودنسی زمان و وقت بسیار بیش تری را دربرخواهد گرفت در سنین پایین تر موفقیت در درمان بسیار بیش تر از سنین بالاتر خواهد بود به همین دلیل برای درمان ارتودنسی سن بیمار اهمیت بسیار زیادی دارد . البته این را باید بدانید که تا زمانی که دندانی را در دهان دارید می توانید از ارتودنسی استفاده کنید اما بهتر است زمان مناسب برای ارتودنسی را درنظر بگیرید تا بتوانید سریع تر به هدف خود در این زمینه برسید . باید بدانید که برای درمان ارتودنسی در اولین زمان باید به متخصص مراجعه کنید

ارتودنسی زمانی راحت تر خواهد بود که ساختمان صورت در حال شکل گیری باشد در این صورت موفقیت در درمان ارتودنسی نیز بیش تر خواهد بود  . اگر ساختمان صورت شکل بگیرد درمان ارتودنسی زمان و وقت بسیار بیش تری را دربرخواهد گرفت . در سنین پایین تر موفقیت در درمان بسیار بیش تر از سنین بالاتر خواهد بود به همین دلیل برای درمان ارتودنسی سن بیمار اهمیت بسیار زیادی دارد . البته این را باید بدانید که تا زمانی که دندانی را در دهان دارید می توانید از ارتودنسی استفاده کنید اما بهتر است زمان مناسب برای ارتودنسی را درنظر بگیرید تا بتوانید سریع تر به هدف خود در این زمینه برسید .

باید بدانید که برای درمان ارتودنسی در اولین زمان باید به متخصص مراجعه کنید تا همه دندان های شما را معاینه کند و ناهنجاری های فک و دندان ها را تشخیص دهد بعد از این معاینه ها متخصص می فهمد که آیا فرد به جراحی فک نیاز دارد و یا همان درمان ارتودنسی برای وی کافی است . براساس همه این معاینه ها و هم چنین عکس هایی که از رادیولوژی تهیه شده است متخصص یک دوره درمانی را برای بیمار معین می کند . مدت زمان ارتودنسی نیز برای هر فرد متفاوت است و با توجه به ناهنجاری های فرد مشخص می شود .

اولین معاینه ای که برای درمان ارتودنسی باید صورت گیرد در سن هفت سالگی است شاید در این سن درمان ارتودنسی اهمیت بسیار زیادی نداشته باشد و اما برای تعیین زمان مناسب برای ارتودنسی معاینه های پزشکی ضروری است .اگر معاینه به زودی صورت گیرد باعث می شود تا مشکلات به سرعت تشخیص داده شود و درنتیجه فرصت بهتری برای درمان در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت . اولین معاینه در هفت سالگی در نظر گرفته می شود و علت این موضوع نیز این است که اولین دندان آسیاب بزرگ در سن هفت سالگی ظهور پیدا می کند و به این ترتیب متخصص ارتودنسی می تواند روابطی که بین دندان ها وجود دارد را به خوبی مدیریت کند .

هر چه سن بیمار کم تر باشد احتمال موفقیت در درمان نیز بیش تر خواهد شد . آن دسته از بیمارانی که دارای مشکل فکی هستند باید بدانند که زمان مناسب برای ارتودنسی و معاینه آن ها در سن بلوغ است . زمان مناسب برای ارتودنسی در پسران در سن نه سالگی و زمان مناسب برای ارتودنسی در دختران در سن هشت سالگی است . البته بسته به این که ناهنجاری فرد به چه میزانی باشد این احتمال هم وجود دارد که این درمان در سن پایین تری صورت گیرد . اگر درمان در زمان مناسب صورت نگیرد دیگر درمان ارتودنسی اثر زیادی نخواهد داشت و به همین دلیل نیز باید بیمار برای جراحی فک آماده شود .

زمان مناسب برای ارتودنسی و هم چنین معاینه ان اهمیت بسیار زیادی دارد البته این اگر بیمار مشکلی را در فک نداشته باشد و تنها برای ردیف کردن دندان ها بخواهد از ارتودنسی استفاده کند هر زمانی می تواند این کار را انجام دهد و البته بهتر است برای موثر واقع شدن درمان بین سن 10 تا 12 سالگی این کار را انجام دهد . پس اگر بیماری مشکل فکی نداشته باشد می تواند هر زمانی برای درمان اقدام کند و اما در صورت داشتن مشکل فکی در سنین بالاتر تنها با درمان ارتودنسی فرد درمان نخواهد شد و نیاز به جراحی های بیش تری خواهد داشت .

آیا سنین بالا برای ارتودنسی مناسب است ؟

بسیاری از افراد زمانی که سن آن ها بالا می رود به فکر ارتودنسی می افتند . این افراد باید بدانند که در این زمان رشد دندان ها و فک فرد تمام شده است و به همین دلیل هر کاری در این سن نمی توان انجام داد. البته در این سن می توان دندان ها را با استفاده از ارتودنسی ردیف کرد البته شرط این کار این است که فرد لثه سالمی داشته باشد .  در سن بالا نمی توان در فک تغییراتی را ایجاد کرد و اما اگر لثه سالم باشد دندان ها می توانند به خوبی کنار هم ردیف شوند .

زمان مناسب برای ارتودنسی و معاینه آن چه زمانی است ؟

زمان شروع ارتودنسی به شدت مشکل بستگی دارد . موارد بسیار زیادی وجود دارد که دو کودک یک مشکل را دارند و اما زمان درمان آن ها متفاوت است . موارد بسیار زیادی وجود دارد که بیمار مراجعه دیرهنگامی را برای درمان به پزشک دارد و یا به پزشکان عمومی مراجعه می کنند که در این زمینه تخصص کافی ندارند پس مشکلات این افراد به خوبی تشخیص داده نمی شود و به همین دلیل نیز تحت درمان درستی نیز قرار نمی گیرند به همین دلیل باید بدانید که باید به متخصصان ارتودنسی حرفه ای مراجعه کنید .

بهتر است معاینه های پزشکی در مدت زمان معینی برای پزشک صورت گیرد تا در سنین بالاتر مشکلات بسیار کم تری برای وی به وجود آید. هم چنین هزینه های بسیار کم تری را نیز برای ارتودنسی دربرخواهد داشت .

سن مناسب برای ارتودنسی کودکان

معاینه های پزشکی برای کودک باید در سن هفت سالگی صورت گیرد و بهتر است درمان های ارتودنسی بین سن هشت تا نه سالگی صورت گیرد . این سن بهترین موقع برای رشد و تغییرات دندان ها است در این مرحله اگر مشکلی برای دندان های فرد ایجاد شده باشد کاملا مشخص خواهد شد .

در این سن دندان های آسیاب فرد به خوبی رشد می کند و متخصص ارتودنسی می تواند حالت های دندان و فرم آن را به خوبی تشخیص دهد . هم چنین می تواند مشخص کند که فک بالا وپایین در چه زاویه ای نسبت به هم قرار دارند .  بیش ترین فرصتی که برای درمان کودکان داده می شود بین سن ده تا دوازده سالگی است زیرا بعد از این رشد فک کامل می شود .

اگر ارتودنسی در زمان مناسب صورت گیرد باعث می شود تا نتیجه به وجود آمده ماندگار تر شود و هم چنین چهره فرد نیز زیباتر شود و فرد می تواند به خوبی غذا بخورد و حرف بزند و این مشکلات فرد نیز حل خواهد شد .


مقالات مرتبط